Ana Sayfa Yazarlar 25.08.2021 139 Görüntüleme

BOĞAZIMA DÜĞÜMLENEN AŞK’IN KİMYASAL KOKUSU

Kadın boğazımdan bir şikayetle doktora gitti. Doktoru gerekli tetkik ve tahlilleri yaptıktan sonra boğazınızda sıkıntı var. Ameliyat olmanız gerekiyor dedi. O an kafasına sanki balyozla vurulmuştu ama doktor mesleğin verdiği alışkanlıklamı desek, mesleki deformasyon mu desek oldukça duygusuz olarak konuşmasına devam ediyordu. İşini yapan bir profesyonel edası ile konuşmasını sürdürüyordu: Çünkü … Yaşamınızda ne yaptınız, nasıl yaptınız bilmiyorum ama çok fazla kimyasal kokuya maruz kalmışsınız. Doktor hala bir şeyler anlatmaya devam ediyordu ama o bundan sonrasını duymuyordu, sadece gözünün önünden yaşanmışlıklar akmaya başladı.

 

Evet haklıydı çok fazla kimyasal kokuya marus kalmıştı…

Bir film şeridi yıllar öncesine götürmüştü sanki. Yıllar yıllar önce küçük bir sahil kasabasının bir köyünde yaşayan bir çocuk geldi gözünün önüne. Her fırsatta köyün sahilinde ki bir tepeye oturup hayaller kuran. Hayali ise sahilde bulunan o kamp tesisine sahip olmakmış

Sonrasında köyün de muhtarı olmak. Hatta sonrasında yaşadığı kasabaya belediye başkanı olmak. Hayal bu ya aradan yıllar geçmiş okulunu bitirmiş ardından da Üniversiteyi bitirmiş. Ve hayalleri ni gerçekleştirmek üzere hayal kurduğu tesisi almış. Ailesi büyük destek olmuş, ama gerçekler hayallerden daha acımasız çıkmış, bu aldığı tesisi yürütmek o kadar kolay olmamış. Uçan kuşa bile borçlanmış hacizler kapıya dayanmış işte tam bu bocalama devresinde ne yapacağını bilmeden alacaklılardan gizlenerek işlerini düzene sokmanın çarelerini ararken tesisi görmeye bir kadın müşteri gelmiş. Bu üç çocuğu ile hayattan kırılmış sakin bir yaşam arayan kadınla adamın hayalleri örtüşmüş. Duygusal çekim gücü ile de bir birlerinin gözlerine bakarak aralarında sözleşme imzalanmıştır. Her sözleşme kağıda yazılmaz ama şartlar bellidir. Kadın da bu hayali sözleşme ile adamın hayallerini gerçekleştirmek için maddi manevi bütün imkanını bu yolda seferber eder, Adamda kadının çocuklarına sahip cıktığını hissettirerek ona ummadığı kadar bir güzel hayat sunar.

Artık gelecekle ilgili tek ortak hayalleri vardır. Kadının görevi hayatının erkeğinin önünde olan bütün pürüzleri kaldırmakdır. Ve bunun için ne yaplması gerekiyorsa hepsini yapar ama ön koşul ise aileden aldığı ata erkil terbiye ile kocasından bir adım geride durması gerektiği, asla onun önünde görünmemesi gerektiğini hiç unutmaz ve ona göre hareket eder.

Tesis tam da istedikleri kıvama gelir ve Adamın o büyük hayalide gerçekleşir o artık köyünün de muhtarı olmuştur, sonra diğer hayallerinin de peşinden koşarlar Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir okulları olur. İşte ne olursa o okuldan sonra olur, adam okulda çalışan başka bir öğretmen kadına aşık olur ve bütün hayaller duvara toslar. Kadın bu ihaneti kaldıramaz yıllarını verdiği tesis, okul ve aşkı nı orada bırakıp ceketiyle çocuklarını alır arkasına bile bakmadan çıkar gider… Bu film ne yazık ki mutlu sonla bitmez…

Boşanırlar. Kadın rahatsız olduğunu hisseder doktora gider. Doktor boğazınızda bir sıkıntı var. Ameliyat olmanız gerekiyor demiştir… Yaşamınızda ne yaptınız, nasıl yaptınız bilmiyorum ama çok fazla kimyasal kokuya maruz kalmışsınız. Sözleri kulağında çınlar yol boyu arabasını kullanırken hep yankılanır. Aklına ilk ve tek gelen yıllarca o tesislerde kimyasallarla temizlenerek müşterilere hazır hale getirilen odalar ve tesis gelir. O eşinin hayallerini gerçekleştirmek için bir adım geride çamaşır suları ile heryeri temizlemeye çalışırken pandeminin de getirdiği olumsuzluklarda adam tarafından ‘‘Hep senin hırsların bizi bu hale getirdi.’’ diye. Suçlanacaktır.

Kadın düşünür o köy ve adam. Yaşanmışlıkları, çocukları ve elliye merdiven dayanan bu hayatla sıfırdan yeniden başlamayı… Ama artık kimsenin arkasında durmadan kendi adıyla yürümek, başarıların da alkışlarına kendisi sahip çıkacak… Kararını vermişti boğazında başkası için yeni bir yara, başkası için yeni bir acıya bundan sonra yer yoktu….

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com